LUC BESSON: *ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ*
Quote29.09.2010 21:060 people like thisLike

LUC BESSON

"ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ"

"LE GRAND BLEU"

1 ΙΟΥΛΗ 1988

JEAN RENO

JEAN MARC BARR

ROSSANA ARQUETTE

Φέτο, κάπου σε μια απόκρημνη πανέμορφη ακτή της Σύρου, εκεί που τη λούζει το φως της Δύσης και τα χρώματα από το Ηλιοβασίλεμμα, ανάμεσα σε Κίνι και Αγκαθοπές, στην άκρη των βράχων είδαμε ένα Μνημείο....

Πήγαμε κοντά και διαβάσαμε με προσοχή και έντονη συγκίνηση μια αφιέρωση.....

Ήταν από τους συμμαθητές στο λύκειο για ένα 18χρονο παληκάρι, γεμάτο ποίηση και λυρισμό, που τον αγκάλιασε ένα δειλινό ο βυθός εκεί της θάλασσας που λάτρευε και για αυτόν μονάχα ζούσε....

Ρίξαμε μια ματιά στο απέραντο γαλάζιο από κάτω απ τα πόδια μας γεμάτο απ το χρυσό ήλιο του δειλινού και φύγαμε συγκινημένοι.

Είπα λοιπόν να παρουσιάσω λίγο αυτή τη γεμάτη θάλασσα και φως ταινία του μεγάλου Γάλλου σκηνοθέτη ΛΥΚ ΜΠΕΣΣΟΝ με ένα τρίδυμο ηθοποιών που τσακίζει με την εμφάνισή τους.

Ο Μεγάλος Γάλλος JEAN RENO, o JEAN MARC BARR σεμνότατη και λαμπερή παρουσία και η JOANNE ARQUETTE μια πανέμορφη καθημερινή γυναίκα

Μια πολύ δυνατή οπτικά και ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ταινία υπογράφει εδώ ο Luc Besson.

Με την κάμερα του θα μας ξεναγήσει σε κάδρα που ξεχειλίζουν από το φυσικό άγγιγμα και που ταξιδεύουν τον θεατή σε ομορφότερους κόσμους.

Γυρισμένη στην υπέροχη θάλασσα της ΑΜΟΡΓΟΥ......λάμπει από γαλάζιο...

Η ταινία ξετυλίγεται χάρη στο βάρος των χαρακτήρων της.

Πιο συγκεκριμένα ο Jean Reno θα υποδυθεί έναν παγκόσμιο πρωταθλητή των καταδύσεων με χιουμοριστικό τρόπο. Το άπληστο σύνδρομο τον καταδιώκει παντού. Όχι μόνο στο σπορ του, αλλά και στην προσωπική ζωή. Ένας κυνηγός οποιασδήποτε εγκόσμιας δόξας. Από την αυτοεπιβεβαίωση που ελοχεύει η κατάκτηση του απέναντι φύλου εώς τον ναρκισσισμό που δηλώνει η δίψα για την κατάκτηση οποιασδήποτε κορυφής.

Τι κρύβεται όμως πίσω από αυτόν τον κουρσάρο κάθε χειροπιαστής επιτυχίας; Ένα παιδί, όπως χλευαστικά και αποστομωτικά μας λέει ο Besson.

Ένας άνθρωπος που κουβαλάει τα ανταγωνιστικά κατάλοιπα της παιδικής του ηλικίας και που μάλιστα είναι βαριά τραυματισμένος από το μητρικό σύνδρομο.

Ο κεντρικός ήρωας όμως ανήκει στον Jean-Marc Barr.

Αυτός κουβαλάει τις τραυματικές εμπειρίες του παρελθόντος. Νεαρός έχασε τον πατέρα του, και αυτός ο κόσμος ήταν το οινόπνευμα που καίει τις πληγές του. Μοναδική άμυνα η φυγή και η δημιουργία ενός νέου κόσμου. Οι μαγικοί βυθοί της θάλασσας πληρούν όλες τις ανάγκες του. Εκεί ίσως συναντήσει τον χαμένο πατέρα του.

Εκεί ίσως βρει την σβησμένη ευτυχία του. Εκεί νιώθει αποδεκτός, ελεύθερος. Παραδομένος στην απέραντη γαλάζια φύση, όπου κάθε αίσθηση αυτοολοκλήρωσης και χαράς ποτίζεται από τον θαλάσσιο κόσμο.

Χωρίς κανένα κίνητρο για τον κόσμο των "άλλων". Εκεί, στη θάλασσα θα βρει μια αληθινή οικογένεια, τα αγαπημένα του δελφίνια. Τα μόνα που θα καταλάβουν την πραγματική αγάπη του για το νερό. Θα δεθεί μαζί τους και με τον κόσμο τους, και δίχως ίχνος αναστολής θα τα ακολουθήσει ως το τέλος.

Ο Jean Reno, γνωρίζοντας την αγάπη του παιδικού του φύλου Jean-Marc Barr για το νερό, θα τον προσκαλέσει σε ένα απ` τα παγκόσμια πρωταθλήματα καταδύσεων. Εκεί εκτός του ότι ο Jean-Marc Barr θα φανερώσει την υπεράνθρωπη φύση του καταρρίπτοντας διαδοχικά το παγκόσμιο ρεκόρ, θα "γνωρίσει" και τον κόσμο των ανθρώπων.

Η σχέση του με την γλυκιά Rosanna Arquette και οι δεσμοί αληθινής αγάπης δεν είναι ικανοί για να τον αποκόψουν απ` την θάλασσα. Άλλωστε κάθε του βήμα σε αυτόν τον κόσμο μοιάζει εξαιρετικά ξένο και αμήχανο. Η απομάκρυνση απ` τον υδάτινο κόσμο θα ανοίξει ξανά τις τραυματικές πληγές του παρελθόντος, τρελαίνοντας κάθε παρόν και κάθε προοπτική του μέλλοντος. Έτσι δίχως άλλο, μετά την σύντομη περιπέτεια της στεριάς, θα χαθεί για πάντα στο απέραντο γαλάζιο...

Ο Luc Besson καταφέρνει να χτίσει εικόνες καθηλωτικής ομορφιάς. Αν και πολλές φορές η επαναληπτικότητα και η εμμονή σε αυτές αποκόπτουν μέρος της αρχέτυπης δύναμής τους. Και αν το δράμα χαρακτήρων μοιάζει τελοιοποιημένο υπάρχει ένας παράγοντας που στερεί στην ταινία όσων αξίζει. Πρόκειται για την μαζικότητα που θέλει να δώσει ο σκηνοθέτης, εμμένοντας, για χάριν του "απλού" θεατή, σε μια κόντρα μεταξύ των πρωταγωνιστών μέσω των παγκόσμιων αγώνων κατάδυσης. Η ταινία αναλώνει πολύ χρόνο σε αυτή την πτυχή, ίσως τον περισσότερο, πλήττοντας εν μέρη τον ρεαλισμό.

Διότι ο χαρακτήρας του Jean-Marc Barr μόνο αντιφατικός βρίσκεται με αυτόν τον ανταγωνιστικό μανδύα της ταινίας. Οι απέναντι τους μονομαχίες απεικονίζονται με μια υπερφορτωμένη δραματικότητα, και μια επιτηδευμένη παιδικότητα(π.χ. ο ρόλος των κριτών ή ο τρόπος διεξαγωγής των πρωταθλημάτων) κάτι που παραγκωνίζει το κέντρο βάρους της ταινίας.

Το Απέραντο Γαλάζιο αποτελεί πρωτίστως ένα κόσμημα και έναν ύμνο για τη φύση και τη ζωή κατ` επέκταση. Μια ταινία που καταφέρνει να κερδίσει το κοινό, ακόμα και είκοσι χρόνια μετά, τόσο με τη δραματική φορεσιά της όσο και με την λεπτή χιουμοριστική χροιά της!

θα σταθώ σε μια σκηνή-διάλογο μεταξύ του νεαρού JEAN MARC BARR και της κοπέλλας του με θέμα τις ΓΟΡΓΟΝΕΣ.....

Ο Νεαρός καταδύτης, εξηγεί στην κοπέλα που αγαπά, όταν τον ρωτάει για τις Γοργόνες και που μπορεί να τις δει ;

Της λέει λοιπόν: .....

Οι Γοργόνες ζούν κάτω μέσα στον απέραντο βυθό...

εκεί που το γαλάζιο γίνεται βαθύ μπλέ......και σκοτεινό....

εκεί όπου πια ο ήλιος και το φως του είναι μια απλή ανάμνηση....

Είναι το μόνο μέρος που μπορείς να τις δεις....

Όμως για νάρθουν κοντά σου πρέπει να τις αγαπάς τόσο, που νάσαι αποφασισμένος να πεθάνεις για αυτές....

Όταν νιώσουν τη δύναμη της αγάπης σου για αυτές, τότε και μόνο τότε θα σε πάρουν κοντά τους, στο φως τους κάτω στο βυθό στον κόσμο της Αιωνιότητας.....

Αυτές είναι οι γοργόνες.....

Το "ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ" είναι μια ισορροπία της ανθρώπινης ζωής στα μέγιστα όριά της,

οι δύο φίλοι, το δέσιμό τους, το κοντράρισμά τους, η ΘΑΛΑΣΣΑ καταλύτης των πάντων και ο ΕΡΩΤΑΣ για τον εναν από τους δύο......

ο JAN MARC BARR κάνει ένα απλησίαστο ρεκόρ κατάδυσης στα 125 μέτρα βάζοντας φυσικά όρια στο Φίλο του τον JEAN RENO να τα υπερβεί.....

Όμως ποιος λέει σε έναν 7 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή ότι τελείωσε ;;;

Εκείνος το επιχειρεί και ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΕ, στην αγκαλιά του φίλου του, που τον οδηγεί κάτω στο ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ, στο ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΟΣΜΟ.......

Αλεγνωσμένα η JOANNE, με το καρπό του έρωτά της με τον JEAN στα σπλάχνα της προσπαθεί να τον πείσει να ΜΗΝ ακολουθήσει το ΦΙΛΟ του......μάταια όμως....

όταν καταλαβαίνει ότι ο άντρας που αγάπησε ανήκει στο ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ κόβει η ίδια με τα χέρια της το σχοινί που οδηγεί τον αγαπημένο της στο απέραντο σκοτάδι του βυθού.....ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ....κάτω συντροφιά με το ΦΙΛΟ του....

"Και αυτός ο ατίθασος τη θύελλα έψαχνε λες και μες τη θύελλα θε νάβρει τη γαλήνη..."
Quote30.09.2010 21:130 people like thisLike

Διάβασα με πολύ προσοχή τα όσα γράφεις και περιγράφεις για την ταινία Γιάννη μου!

Πρέπει να είναι τρομερή ταινία και πρέπει να τη δω...με την πρώτη ευκαιρία!

Πάντως εκείνος που πρέπει να τη δεί σίγουρα είναι και ο βόρειος..

και του την αφιερώνω...!!

ΒΟΡΕΙΕ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Η ΤΑΙΝΙΑ!!!

Η έξυπνη γυναίκα παρακολουθεί τον εαυτό της, η ανόητη παρακολουθεί τον άντρα της!
Quote30.09.2010 22:420 people like thisLike

Διάβασα με πολύ προσοχή τα όσα γράφεις και περιγράφεις για την ταινία Γιάννη μου!

Πρέπει να είναι τρομερή ταινία και πρέπει να τη δω...με την πρώτη ευκαιρία!

Πάντως εκείνος που πρέπει να τη δεί σίγουρα είναι και ο βόρειος..

και του την αφιερώνω...!!

ΒΟΡΕΙΕ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Η ΤΑΙΝΙΑ!!!

Το συγκεκριμένο βίντεο του το είχα αφιερώσει και εγώ όντως παλιότερα αλλά δυστυχώς είναι πολύ ΠΙΚΡΟ....! με την Γοργόνα να γίνεται και να ταυτίζεται με ένα άλλο κόσμο έξω απ το δικό μας.....

Η Ταινία είναι μαγική με τα χρώματα, τον εσωτερικό κόσμο, την ένταση και τις αξίες......

"Και αυτός ο ατίθασος τη θύελλα έψαχνε λες και μες τη θύελλα θε νάβρει τη γαλήνη..."
Quote01.10.2010 00:300 people like thisLike

Πάντως φανταστικό αυτό το βίντεο!

Και η μουσική αλλά και η εικόνα...!

Η έξυπνη γυναίκα παρακολουθεί τον εαυτό της, η ανόητη παρακολουθεί τον άντρα της!
Quote01.10.2010 17:570 people like thisLike

Πάντως φανταστικό αυτό το βίντεο!

Και η μουσική αλλά και η εικόνα...!

Πραγματικά μια σκηνή που αφιερώνεται ολάκερη στον μικρόκοσμο του αθλητή που ετοιμάζεται να ταξιδέψει στο βυθό για την κατάδυσή του. Οι στιγμές έντασης και αυτοσυγκέντρωσης πριν τη μεγάλη απόπειρα. Το φόντο πανέμορφο στα νερά της ΑΜΟΡΓΟΥ.....

Στη συνέχεια το επόμενο βίντεο έχει πρωταγωνιστή τον μεγάλο JEAN RENO, ως ENZO, ο Ιταλός αδελφικός φίλος, που δουλεύει ως διασώστης μέχρι να ανταμώσει τον παιδικό του φίλο στα δικά τους ταξίδια, στο ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΟΣΜΟ.....Το .......αυτοκίνητο του ENZO, το θρυλικό FIAT 600 όλα τα ....λεφτά.......

Quote01.10.2010 20:290 people like thisLike

Xaxaxa

τελικά Γιάννη μου θα τη δω εδώ όλη την ταινία μου φαίνεται..

χχαχαχαχαχαχα!!!!

Πάντως φανταστικά όλα τα βιντεάκια , και θα ψάξω να τη βρω να τη δω..!

Quote01.10.2010 23:380 people like thisLike

Xaxaxa

τελικά Γιάννη μου θα τη δω εδώ όλη την ταινία μου φαίνεται..

χχαχαχαχαχαχα!!!!

Πάντως φανταστικά όλα τα βιντεάκια , και θα ψάξω να τη βρω να τη δω..!

Ψάξτην Αναστασία.....! ψάξτην και δεν θα χάσεις πίστεψέ με......! και εγώ εδώ την έχω..........και βρίσκω και βιντεάκια να σας τα βάζω......

Quote02.10.2010 08:350 people like thisLike

Επιβάλετε να τη δω τη ταινία .

Αλώστε ξέρετε ότι κι εγώ πεθαίνω για τη γοργόνα μου

Quote02.10.2010 11:260 people like thisLike

Ζητείστε την από ένα Βίντεο κλαμπ ή κατεβάστε την από το διαδίκτυο αν γνωρίζετε τα ...κατατόπια και τις τεχνικές των ..υποτίτλων......

Quote02.10.2010 13:460 people like thisLike

Ζητείστε την από ένα Βίντεο κλαμπ ή κατεβάστε την από το διαδίκτυο αν γνωρίζετε τα ...κατατόπια και τις τεχνικές των ..υποτίτλων......

Η αλή8εια είναι οτι δεν τα έχω ψάξει ποτέ αυτά τα κατατόπια Γιάννη μου!

Βέβαια ξέρουν ο Σωτήρης και ο αδερφός μου,

αλλά αν σου είναι ευκολο γράψε μου ένα email  εσύ κι εξήγησε μου.

Αν φυσικά δεν είναι κουραστικό για σένα!

Αντε, για να κατεβάσω καμιά ταινία να δω..Και κυρίως τη συγκεκριμένη!